WordPress

Kopia bezpieczeństwa WordPress – backup strony

Przed wykonaniem aktualizacji WordPress zaleca zrobienie kopii bezpieczeństwa strony. Czasami aktualizacja strony może nie wykonać się prawidłowo, jakiś komponent może być niezgodny z innymi i strona nie będzie się dobrze wyświetlała. Wtedy szybkim uratowaniem sytuacji będzie przywrócenie strony do stanu przed aktualizacją.

Warto też robić cykliczne backupy. Jeśli nie aktualizujemy treści na stronach biura często, wystarczy raz na miesiąc. Ważne aby mieć w miarę aktualną wersję strony i móc odtworzyć ją w przypadku awarii hostingu lub włamania na naszą stronę. W marcu 2021 spłonęła serwerownia bardzo popularnej w Polsce firmy OVH. W wyniku tego zdarzenia przez kilka dni bardzo dużo firm miało niedostępne strony internetowe. Te, które posiadały aktualny backup, mogły szybko przenieść się na inny hosting.

Jeśli biuro rachunkowe zainwestowało w stronę internetową, powinno mieć jej backup, aby w skrajnych okolicznościach nie było potrzeby tworzenia jej od nowa. Warto pamiętać, aby backupy WordPress były gromadzone na innym serwerze niż sama strona, można je przechowywać też na komputerze lokalnym. Ważne aby do kopii bezpieczeństwa możliwy był dostęp w każdej chwili.

Kopia bezpieczeństwa strony – backup WordPress – spis treści:

Kopia bezpieczeństwa w hostingu

Backupy wykonywane są też w ramach naszego konta hostingowego. W zależności od firmy i jej polityki w zakresie bezpieczeństwa częstotliwość kopii i ich ilość jest różna. Zwyczajowo jest to od 3 do 7 dni. A zatem jeśli stanie się coś niedobrego z naszą stroną, a my zorientujemy się zbyt późno, nie będziemy mieć dobrej kopii. Tak samo jeśli nasza strona zostanie zawirusowana, a my nie zorientujemy się odpowiednio szybko, także wszystkie nasze kopie bezpieczeństwa mogą być zawirusowane.

Gdzie jest kopia bezpieczeństwa strony?

Inną kwestią jest jeszcze możliwość dostępu do kopii bezpieczeństwa wykonanych przez firmę hostingową. Nie zawsze możemy ją sobie pobrać, a jedynie możemy mieć opcję płatnego przywrócenia. W przypadku wspomnianego wcześniej pożaru OVH backupy były przechowywane w tym samym budynku co serwery odpowiedzialne za wyświetlanie się stron i choć ostatecznie nie spłonęły, to nie było do nich dostępu w czasie naprawy.

A zatem kopie bezpieczeństwa stron internetowych należy nie tylko wykonywać ale i odpowiednio przechowywać. Backup strony powinien być łatwo dostępny aby w trudnej sytuacji, kiedy trzeba zająć się jej przywróceniem nie skupiać się na poszukiwaniu właściwej wersji.

Wtyczka WordPress UpdraftPlus

Doskonałym narzędziem, którego sam z powodzeniem używam do backupów w WordPress jest UpdraftPlus.

WordPress UpdraftPlus

Wystarczy kilka kliknięć i tworzone są kopie bezpieczeństwa całej strony WordPress. Tworzenie backupu zazwyczaj trwa kilkanaście sekund i jest on zapisywany w 5 plikach (Baza danych, Wtyczki, Motywy, Wysłane na serwer, Inne). Pliki kopii mogą być automatycznie wysyłane do Dropboxa, na Dysk Google lub inne konto hostingowe.

Strona wtyczki WordPress UpdraftPlus: https://pl.wordpress.org/plugins/updraftplus/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *